עונת האביב היא זמן של פריחה, לבלוב והתחדשות, אך הטבע מלא החיים מהווה איום על אלו הסובלים מאלרגיה. אלרגיה זו יכולה לפגוע באיכות החיים בכלל ובראייה בפרט. עם זאת, יש מה לעשות כדי לחצות את האביב בשלום.

מנגנון הראייה שלנו הוא מנגנון מורכב ועדין מאוד, הזקוק לתנאים אופטימליים כדי לפעול בהצלחה. אחד החשובים שבהם הוא הצורך של העיניים להיות שקופות ולחות. כדי לשמור על כך ישנה מערכת המגנה על העיניים מפני דלקות, לכלוך, חיידקים וכד'. מערכת זו מורכבת מדמעות כמו גם מקרום דק ושקוף המכסה את גלגל העין, הנקרא לחמית. יחד הם מגנים על העין ושומרים עליה רטובה, כך שאנו יכולים לראות בחדות ובבהירות.

המערכת הזו מאוד רגישה לכל דבר הקורה בסביבה. כל לכלוך, חיידק או שריטה גורמים לעין להיות מגורה ואדומה. כאשר המערכת הזו נמצאת במצב של רגישות יתר, מתרחשת תופעה המוגדרת בתור אלרגיה.

 

עיניים דומעות ומגורות

המשמעות של אלרגיה היא תגובה של המערכת החיסונית כנגד רכיב זר הנכנס לגוף, הנקרא בשפה הרפואית "אלרגן". המשמעות של אלרגיה היא שלרוב מדובר בחומר שאינו באמת מזיק, אך הרגישות הגבוהה גורמת לתגובה קשה נגד האלרגן.

אנשים אלרגיים מגיבים בעיניים אדומות, דומעות, מגרדות, צורבות ומגורות, כמו גם בנזלת שעשויה להיות כרונית ובגירודים במקומות שונים בגוף. תופעות אלו פוגעות מאוד באיכות החיים והן מחמירות אצל מרבית האנשים בעונת האביב.

הסיבה לכך היא שבתקופה זו של השנה הפריחה המתרחשת בטבע משחררת לאוויר חומרים שונים (כמו אבקנים) שאנשים מגיבים אליהם באלרגיה. מאחר ומדובר בעונה בה אנו יוצאים יותר מהבית וגם כשאנו נמצאים בתוכו החלונות לרוב פתוחים, תופעת האלרגיה מחריפה.

אלרגיות אלו מאפיינות בעיקר נשים ובכל מקרה זו תופעה ממנה סובלים יותר בגילאים צעירים. ישנם אנשים שסובלים מאלרגיה לאורך כל השנה, אך אצל רובם היא מתעוררת כאמור בעיקר בעונת האביב.


יש פתרון – כך תגנו על העיניים שלכם

כדי לצלוח בקלות את עונת האביב ישנם מספר דברים אותם ניתן לעשות. במקרים של אלרגיה קלה, הבאה לידי ביטוי במעט דמע וגירוי בעיניים, הפתרון הוא להשתמש בטיפות עיניים איכותיות. כאשר משתמשים בטיפות עיניים הן שוטפות את החומר מעורר האלרגיה מהעיניים וכך מקלות על המצב. בשוק ישנן טיפות עיניים מסוגים שונים – יש פשוטות, שהן בעיקרן מים, ויש טיפות הדומות בהרכב שלהן לדמעות האמיתיות, דבר שתורם לבריאות העין, כמו אלו של בפנטן טיפות עיניים, בעל ההרכב הייחודי, ללא חומרים משמרים. במקביל, ניתן להשתמש גם בקומפרסים להרגעה של העיניים.

במקרים של אלרגיה קשה יותר כדאי לפנות לרופא עיניים כדי להתחיל בטיפול תרופתי. ישנן מגוון של תרופות שחלקן מגיעות בצורה של טיפות עיניים, המונעות מהגוף לשחרר חומר בשם "היסטמין" המופרש בזמן אלרגיה וגורם לתופעות השונות. במקרים קשים יותר ניתנות טיפות עיניים עם סטרואידים ובמקרים נדירים נותנים כדורים נגד אלרגיה.

בכל המקרים הללו חשוב לדעת כי אין סיבה לסבול מהתופעות האלרגיות. יש דרכים בהן אתם יכולים לעזור לעצמכם ולהנות מאביב פורח ונעים.

בכל מקרה של ספק יש לפנות לרופא או לרוקח לקבלת טיפול מותאם.

כותב המאמר הוא פרופ' אור קיזרמן, מנהל מרפאת קרנית ועיןיבשה ביתחולים ע"ש ברזילי, אשקלון,
יועץ לבפנטן טיפות עיניים מבית
Bayer

להתוויות ולמידע נוסף יש לעיין בעלון העדכני לצרכן כפי שאושר על ידי משרד הבריאות.
לרכישת בפנטן טיפות עיניים במחיר מיוחד, לחצו כאן

חזרה לדף ראשי >
To top